Dlaczego warto zlecać aranżacje ogrodu fachowcom, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie? Piękny ogród to nie tylko projekt, to żywy organizm, którego anatomię znają profesjonaliści. Warzywa, zioła, kwiaty i drzewa posadzone w swoim sąsiedztwie, wpływają na siebie korzystnie lub negatywnie. Ta cenna wiedza zastosowana w ogrodzie, przynosi wiele dobrego – bujnie kwitnące kwiaty, aromatyczne zioła i słodkie owoce na krzakach. Łatwo się zgubić w gąszczu zależności. Ogrodnicy to swoiści przewodnicy po fascynującym świecie przydomowej flory i fauny.

“Allelo” to z greckiego wzajemnie, a “phatos” oznacza odczuwanie. 

Allelopatia to wzajemne oddziaływanie na siebie roślin. Istota tych oddziaływań polega na wydzielaniu do środowiska przez rośliny – donory, substancji chemicznych, które mają wpływ na procesy wzrostu i rozwoju roślin – akceptorów. Wpływ ten może mieć charakter stymulujący (pobudzający) lub hamujący.

Przykład?

Szałwia lekarska i tymianek odstraszają wiele owadów, szczególnie bielinka kapustnika. Trybula ogrodowa odstrasza mrówki, ślimaki i mszyce. Czosnek ozdobny (piękne, fioletowe kule), zapobiega chorobom roślin takim jak: kędzierzawość liści czy szara pleśń. Odstrasza krety i nornice. Kocimiętka chroni przed pchełkami ziemnymi. Aksamitki odstraszają gryzonie i skutecznie zwalczają nicienie glebowe. 

Naturalne podbicie.

W przydomowym warzywniku warto, między grządkami, wysiać zioła. Zioła nie tylko odstraszają owady pasożytujące, ale poprawią smak warzyw. Na smaku zyska pomidor w sąsiedztwie pietruszki i bazylii. Koperek wzmacnia smak cebuli, a seler korzystnie wpływa na plony ogórków. Najbardziej zgrany duet to cebula i marchewka – odstraszają wzajemnie swoich naturalnych “wrogów”. Rosną na różnej głębokości, więc nie “podkradają” sobie wody czy substancji odżywczych z gleby. 

Nagietki i botwinka to bardzo dobre sąsiedztwo, podobnie jak szałwia z lawendą i różą – rozluźniają glebę, odstraszają szkodniki i pomagają różom rosnąć.

Lubisz orzechy? Pamiętaj, że orzech włoski ma hamujący wpływ na wzrost sąsiadujących drzew. Minimalna odległość, to w tym przypadku 5-6 metrów.