Automatyczny system nawadniania, stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod nawadniania ogrodu, takich jak przenośne zraszacze, konewka czy pistolet podłączony do węża ogrodowego. Regularne nawadnianie jest kluczowe dla utrzymania zdrowych i pięknych roślin. Takie rozwiązanie zapewnia równomierny dostęp do wody dla wszystkich
roślin, co pozwala im rosnąć i kwitnąć w najlepszy sposób. Nawet rośliny, które są stosunkowo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, np. iglaki, źle znoszą długotrwały deficyt wody.


Jeśli cenisz sobie piękny ogród, a jednocześnie chcesz zaoszczędzić czas na ręczne podlewanie i zredukować zużycie wody, rozważ zastosowanie automatycznego systemu nawadniania w swoim ogrodzie. Możesz zaoszczędzić nawet do 50% w porównaniu do ręcznego podlewania roślin, kiedy często dochodzi do nadmiernego zużycia wody.

Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu?

Projektowanie systemu nawadniania, najlepiej zacząć od przygotowania schematu ogrodu. Dzięki temu zaplanujesz zakupy związane z montażem systemu i unikniesz nadprogramowych wydatków. Na przygotowanym planie zaznacz elementy, które nie wymagają nawadniania, np.: budynki, podjazdy czy ścieżki oraz miejsce ujęcia wody.


Ustal, z jakiego źródła wody będzie zasilany system nawadniania. W przypadku wody ze studni pamiętaj o jej wstępnym oczyszczeniu. Jeśli woda będzie pochodziła z sieci, ten etap możesz pominąć, ponieważ jakość wody jest badana w zakładzie odpowiedzialnym za jej dostarczenie. Na schemacie zaznacz rozmieszczenie zraszaczy.
Już na tym etapie ustal zasięgi działania zraszaczy, aby były optymalne dla nawadnianej powierzchni. Dopiero teraz, możesz określić średnicę rur, które będą doprowadzały wodę. Zdarza się, że źródło wody ma niedostateczną wydajność i nie zapewni jednoczesnego zasilania wszystkich zraszaczy. W takim przypadku możesz wyznaczyć
w schemacie sekcje, które będą nawadniały poszczególne fragmenty działki. Dobrą praktyką jest podzielenie sekcji w sposób, uwzględniający różnorodność zastosowanych zraszaczy. W jednej sekcji powinien być jeden typ zraszacza. Dzięki temu dostarczana woda będzie równomiernie nawadniać rośliny, zachowując tę samą prędkość.


Kiedy zaplanujesz przebieg rur doprowadzających wodę i zasilających zraszacze, możesz przejść do określenia zaworów i elektrozaworów. Zawory będą dostarczały wodę do sekcji w ogrodzie i jeśli to niezbędne, do przewodów zasilających.

Ostatnim etapem związanym z projektowaniem i montażem, jest automatyzacja systemu nawadniającego, czyli sterownik.

Jak ustawić nawadnianie ogrodu?

Sterownik umożliwia działanie systemu nawadniającego w ogrodzie, bez udziału człowieka. Zaprogramowane urządzenie wysyła sygnał do elektrozaworów i rozpoczyna nawadnianie w określonym czasie oraz na wybranych sekcjach. Wybierając sterownik warto wiedzieć, że sterownik czasowy jest tańszy niż zautomatyzowany, jednak nie uwzględnia on warunków pogodowych. Do zautomatyzowanego sterownika podłączona jest stacja pogodowa oraz czujnik wilgotności gleby. Dzięki temu unikniesz nawadniania ogrodu w czasie opadów lub chwilę po nich, gdy gleba jest jeszcze wilgotna. Zwykle nawadnianie gleby powinno być wykonywane w nocy, między godziną 1 a 4. W tym czasie rośliny nie są narażone na ostre słońce. Woda powinna docierać na głębokość 20 – 30 cm. Na tej głębokości jest zlokalizowana większość korzeni roślin, które pobierają wodę.

Kiedy włączyć nawadnianie ogrodu po zimie?

Przed pierwszymi przymrozkami system powinien być wyłączony i wyczyszczony z resztek wody. Pozwoli to na uniknięcie usterek. Po zimie, kiedy minie okres przymrozków możesz ponownie zamontować i uruchomić system nawadniania. Zwykle, bezpiecznym terminem jest połowa maja.

Ile kosztuje system nawadniania ogrodowego?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Finalna cena zależna jest od wielkości obszaru, który chcemy nawadniać, ceny materiałów niezbędnych do montażu jak rury, złącza i zraszacze. Cena będzie wyższa, jeśli zdecydujesz się zatrudnić profesjonalną firmę, jednak Twój czas oraz praca będą wymagały zdecydowanie mniej wysiłku. Opracowanie planu systemu nawadniania, ułatwi Ci stworzenie kosztorysu, a tym samym otrzymaniem kwoty końcowej. Zwykle osiąga ona wielkość kilku tysięcy złotych.