Soliter to inaczej samotnik. Tak w ogrodnictwie określa się roślinę, która rośnie pojedynczo, najczęściej na rozległym, otwartym terenie, co z założenia służy wyeksponowaniu jej cech dekoracyjnych. W roli samotników najczęściej sadzi się gatunki tworzące okazałe korony: dęby, klony, kasztanowce, lub takie, których pędy okazale się rozkładają i zwisają, takie jak: buki, graby, grójeczniki, świerki i wierzby. W mniejszych ogródkach soliterami mogą być mniejsze drzewa, krzewy, a nawet ciekawe, odpowiednio wyeksponowane byliny.

CHARAKTERYSTYCZNA KORA

Eksponowanymi cechami roślin sadzonych samotnie może być kolor i faktura kory, jak w przypadku klonu strzępiastokorego. Na wyeksponowanie zasługują także powyginane i skręcone pędy roślin takich jak: brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’, modrzew japoński ‘Diana’, morwa szerokolistna ‘Spirata’.

NAJPIĘKNIEJSZE SĄ SOLITERY KWITNĄCE

Najczęściej elementem, dla którego chcemy wyeksponować roślinę, są po prostu jej kwiaty. W przypadku drzew efektownym kwitnieniem charakteryzują się kasztanowce, głogi, magnolie i rajskie jabłonie. Szkółki oferują liczne odmiany karłowe tych drzew, nadające się do sadzenia w małych ogrodach.

KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY 

W przypadku pięknie kwitnących krzewów, możemy wybierać wśród setek gatunków i tysięcy odmian. Na przykład kalina japońska tworzy efektowne piętra, kwitnie bardzo obficie, a jej białe kwiaty są zachwycające, w dodatku nie jest wymagająca – należy jedynie pamiętać, że bardzo nie lubi suszy. Z kolei kasztanowiec krwisty będzie idealnym soliterem w małym ogrodzie. To drzewka o kulistych koronach, które przywędrowały do nas z USA, ale świetnie czują się w naszym klimacie. Drobne, żółto-pomarańczowo-czerwone kwiaty zebrane są w gęste kwiatostany, rozwijają się w maju.  

Na uwagę zasługuje także magnolia Loebnera, która kwitnie wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. To odmiana wyhodowana w Anglii. Jej kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki. Ta magnolia to mocno rozgałęziony krzew, który wymaga gleb próchniczych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych. Jak każda magnolia – woli miejsca osłonięte i słoneczne. Jej kwiaty składają się z 12 biało-różowych, długich i wąskich płatków, które szeroko się rozkładają. 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Jeśli ogródek nie jest bardzo rozległy, a duże znaczenie ma w nim strefa rekreacyjna, na rośliny ozdobne nie pozostaje wiele miejsca. Wtedy warto postawić na te samotne, ale spektakularnie kwitnące, wyjątkowo ciekawe – które odpowiednio wyeksponowane, stanowić będą ozdobę idealną, która nie zajmuje wiele przestrzeni.