Pierwsze nawożenie trawnika po zimie, to przełom marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Czerwiec to czas, kiedy po raz drugi należy odżywić naszą murawę. 

Intensywnie rosnące źdźbła wymagają wsparcia. Celem letniego nawożenia jest przede wszystkim zagęszczenie murawy i wzmocnienie intensywności jej koloru. 

Płytko korzeniąca się trawa szybko zużywa, znajdujące się w wierzchniej warstwie gleby, substancje odżywcze. Dlatego, aby utrzymać ją w dobrej formie i cieszyć jej pięknym wyglądem, należy ją dokarmiać regularnie. Jednak trzeba to robić z rozmysłem, bo przenawożona trawa, zbyt obfite stosowanie odżywek, powoduje szereg uszkodzeń. 

Bez względu na to jaki nawóz wybierzemy, trzeba pamiętać o jego równomiernym rozprowadzeniu – w miejscu, gdzie będzie go za dużo, murawa może zostać wypalona, a tam, gdzie odżywki będzie zbyt mało, źdźbła zżółkną z powodu niedokarmienia. 

Trawy nie należy nawozić podczas suszy, ani w upalny dzień, gdy zielona darń jest silnie nasłoneczniona. Sypkich nawozów z kolei, nie stosujemy na trawnik mokry. 

Mimo, że nawozy z wysoką zawartością wapnia niosą ze sobą wiele korzyści, optymalnie regulując ph gleby, trzeba pamiętać o ważnych zasadach ich stosowania. Wapnowania trawnika nie wykonujemy częściej niż co 3 lata. Zanim się na nie zdecydujemy należy sprawdzić odczyn gleby. Istotne jest też, aby nigdy nie decydować się na wapnowanie latem! Zabieg ten przeprowadza się wiosną lub jesienią. 

ZALETY GRANULATU

Takie nawozy świetnie wzmacniają darń, dlatego należy je stosować do poprawy jakości młodego trawnika, a także później – do regeneracji i rozbudowy systemu korzeniowego osłabionej, np. po zimie, murawy. 

Minigranulat idealnie sprawdza się też przy wysiewie nowego trawnika, bo jego drobinki można rozrzucać na glebę równocześnie z nasionami. 

W przeciwieństwie do innych preparatów, bardzo drobne kuleczki nawozów nie zatrzymują się na źdźbłach, lecz rozpuszczone wnikają głęboko w glebę, odżywiając w ten sposób korzenie, bez ryzyka wciągnięcia ich przez kosiarkę. 

ZROBIMY TO ZA CIEBIE

Okazuje się, że nawożenie trawnika, to nie jest najprostsza sprawa. Aby zrobić to dobrze, trzeba pamiętać o wielu czynnikach. Jedna błędna decyzja i możemy własnoręcznie zrujnować cały trawnik. Chętnie doprowadzimy Twoją murawę do stanu świetności, tak aby przez cały sezon cieszyła oko i nie ulegała uszkodzeniom mimo, że teraz właśnie będzie areną wielu zabaw i aktywności całej rodziny.