DLACZEGO WARTO FORMOWAĆ ROŚLINY?

Uprawianie ogrodu daje wiele satysfakcji, bo praca, czas i pieniądze jakie inwestujemy, przynosi efekty w postaci pięknie zaaranżowanej zieleni, która cieszy nie tylko nasze oko, ale jest podziwiana przez sąsiadów i znajomych. Przycięte i uformowane na różne kształty krzewy, to nie tylko ciekawostka wizualna i element nadający naszemu ogrodowi oryginalności. Często przycinanie roślin sprzyja ich dobrej formie, gęstości ulistnienia i jakości pędów.

KIEDY I JAK FORMOWAĆ KRZEWY?

  • Aby zagęścić młody krzew, pierwsze cięcie należy wykonać zaraz po posadzeniu rośliny, na wysokości 20 cm.
  • Z drugim cięciem należy poczekać do wiosny następnego roku i dopiero wtedy przyciąć ostatnie przyrosty o ⅓ długości.
  • Pierwsze cięcia mają za zadanie nadać przybliżony do zaplanowanego kształt krzewu.
  • Po 2-3 latach warto założyć na roślinę stelaż i przycinać tylko te pędy, które wystają poza jego obręb.
  • Podczas sezonu wykonuje się trzy zabiegi formujące krzewy: w maju, na przełomie czerwca i lipca oraz pod koniec sierpnia.
  • Ostatnie cięcie pobudzające nowe pędy do wzrostu nie może zostać wykonane za późno, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć i tym samym nie przemarzły podczas zimy.
  • W zależności od tego jak szybko rośnie krzew, docelowy kształt uzyskuje się dopiero po kilku latach. Bardzo istotną rolę odgrywa regularność wykonywanych przycinek.

NIE TYLKO PRZYCINANIE

Pojęcie formowania krzewów zawiera w sobie jeszcze kilka zabiegów, poza cięciem. Należy do nich: szczepienie, czyli pobranie fragmentu pędu rośliny i przystawienie go do niej w innym miejscu, tak by obie części się zrosły. Pędy można również splatać ze sobą lub wplatać w specjalne skonstruowane stelaże, z czasem przycinając elementy wystające poza konstrukcję. Bardzo pomocne przy nadawaniu form roślinom są sznurki, szablony, tyczki bambusowe i listewki.

KTÓRE ROŚLINY NAJLEPIEJ NADAJĄ SIĘ DO FORMOWANIA?

Iglaste – cis pospolity, cis pośredni, modrzew, sosna górska odm. kosodrzewina, sosna karłowa 'Glauca’, sosna czarna 'Nana’, sosna wejmutka odm. 'Nana’, świerk kłujący, świerk biały, żywotnik zachodni

Liściaste – bukszpan, grab pospolity, irga błyszcząca, karagana syberyjska, laurowiśnia wschodnia, leszczyna, ligustr pospolity, ligustr jajolistny, ostrokrzew kolczasty, suchodrzew lśniący, śliwa ałycza, śnieguliczka, wierzba iwa, wierzba purpurowa, wierzba całolistna.

CZYM NAJLEPIEJ FORMOWAĆ ROŚLINY?

Wszystkie używane w ogrodzie sekatory i nożyce powinny być idealnie naostrzone, by wykonywać czyste cięcia zamiast ranić i szarpać roślinę. Części mechaniczne powinny być dobrze nasmarowane. Poza sekatorami i nożycami ręcznymi, zwłaszcza tam, gdzie roślin jest dużo i osiągnęły już znaczne rozmiary, przydatne mogą być narzędzia elektryczne lub spalinowe.

    Zadzwoń teraz