Ogród wymarzony, czyli jaki?

Planujesz samodzielnie zaprojektować swój ogród? Przystąpienie do pracy projektowej zacznij od odpowiedzi na kilka pytań. Jakie funkcje powinien pełnić Twój wymarzony ogród? Będzie, to miejsce przeznaczone do relaksu, grillowania i opalania się? A może wręcz przeciwnie! Chcesz, aby było to miejsce przeznaczone na aktywną rekreację i szaleństwa sportowe? W ogrodzie planujesz uprawiać warzywa i owoce, a może hobbystycznie chcesz
oddawać się dbaniu o nietypowe rośliny? Kiedy już odpowiesz na te pytania i określisz funkcję Twojego ogrodu, możesz przystąpić do projektowania.

Projektowanie ogrodu

Przygotuj plan ogrodu, na którym zaznaczysz dom, podjazd oraz ewentualne przeszkody. Określ przebieg ścieżek, uwzględniając dobrą komunikację między domem, a ogrodem. Na tym etapie możesz oznaczyć strony świata, dzięki czemu późniejszy wybór roślin ogrodowych będzie prostszy. Niektóre rośliny lepiej rosną po stronie północnej, a inne po stronie południowej. Zaplanuj osadzenie roślin w zależności od nasłonecznienia ogrodu oraz preferencji roślin. Zagospodarowując teren z roślinami, zwróć uwagę na ich rozmieszczenie. Dobrą praktyką jest sadzenie roślin w odstępach, tak aby nie były posadzone zbyt gęsto i nie znajdowały się blisko budynku. Pamiętaj, że rośliny będą rosły, więc jeśli posadzisz je zbyt gęsto lub za blisko budynku, mogą zepsuć zaplanowany efekt. Jeśli zależy Ci na efekcie otwartej przestrzeni w ogrodzie, nie sadź roślin czy drzew na środku. Nawet jedno drzewo posadzone w centrum ogrodu wizualnie zmniejszy przestrzeń. Dobierz gatunki roślin, kierując się ich właściwościami oraz możliwością rozwoju w towarzystwie innych gatunków. Na tym etapie, powinieneś wiedzieć jaki rodzaj gleby znajduje się w Twoim ogrodzie. Dzięki analizie gleby będziesz mógł wybrać rośliny, którym zapewnisz optymalne warunki wzrostu. Projektując ogród, weź pod uwagę jak będzie wyglądał za kilka lat. Rośliny, które teraz sadzisz, za kilka lat urosną i będą zajmowały więcej przestrzeni.

Dobór kolorów w ogrodzie

Kiedy wiesz już jaką funkcję ma pełnić Twój ogród oraz jakie rośliny tam będą, zadbaj o spójność kolorystyki. Wybór kolorów podkreśli styl ogrodu oraz jego ogólną estetykę. Aranżując ogród, weź pod uwagę barwę elewacji budynku, dachu i ogrodzenia. Te elementy wpłyną na finalny efekt. Zwykle w ogrodach dominującym kolorem jest zieleń, która stanowi tło dla całej aranżacji. To do Ciebie należy decyzja czy postawisz na ograniczoną paletę barw, monochromatyczną czy na rabaty kolorystyczne. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie akcenty kolorystyczne będą widoczne również jesienią. Rozważ wykorzystanie traw ozdobnych lub gatunków roślin z kolorowymi pędami.

Wskazówki w projektowaniu ogrodu

Przy projektowaniu ogrodu kieruj się określoną wcześniej funkcjonalnością. Ogród powinien być przyjaznym miejscem. Jeśli w ogrodzie ma się znaleźć plac zabaw dla dzieci, wybierz miejsce, które będzie dobrze widoczne. Dzięki temu będziesz miał dzieci na oku. Miejsce przeznaczone do zabawy czy grillowania, ulokuj z dala od okien sypialni. Pozwoli Ci to zachować ciszę, jeśli na zewnątrz będzie gwar.

Samodzielne projektowanie czy zlecenie projektu

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu z całą pewnością będzie satysfakcjonujące, jednocześnie będzie to zadanie wymagające przygotowania oraz wiedzy. Proces projektowania ogrodu, a następnie samej realizacji dla osoby bez doświadczenia z pewnością pochłonie wiele godzin. Czasami może się okazać, że zastosowane materiały lub rośliny będą wymagały zmiany, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wybór profesjonalnej firmy to zdecydowanie oszczędność czasu. Nie musisz posiadać wiedzy z zakresu gleby, roślin czy materiałów. Ponadto, przed przystąpieniem do pracy znasz pełny kosztorys, a sama realizacja projektu przebiegnie sprawniej.

Ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena projektu uzależniona jest od wielkości ogrodu, zwykle cena za metr kwadratowy oscyluje w granicy do kilkunastu zł za metr. W skład projektu wchodzi nie tylko wizualizacja projektu i dobór kolorystyki, ale także spis roślin z opisem ich gatunków i wybór materiałów. Wybór architekta krajobrazu może okazać się sporym ułatwieniem, jeśli planujesz samodzielne wykonanie prac ogrodowych, ale nieposiadasz niezbędnej wiedzy. Architekt krajobrazu opracuje projekt, ale realizacja pozostanie w Twoim zakresie. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną realizację projektu, cena za realizację zazwyczaj wynosi około kilkunastu procent od wartości projektu.

    Zadzwoń teraz