Śnieg oraz lód wyglądają w ogrodzie malowniczo, przykrywając wszystkie szare, niezbyt atrakcyjne widoki. Jego biel daje wrażenie porządku i czystości. Ale uwaga! Nadmiar pokrywy może uszkodzić lub nawet zniszczyć rośliny oraz przyczynić się do tworzenia oblodzeń, a stąd już tylko krok do bolesnych upadków i niebezpiecznych poślizgnięć. 

Ważne jest strząsanie nadmiaru śniegu z krzewów zimozielonych oraz usuwanie go z powierzchni trawnika. Gruba, ubita biała warstwa jest przyczyną powstania pleśni śniegowej. W przypadku niedużego terenu wystarczy szufla i miotła. Na większych terenach niezbędna może się okazać odśnieżarka. Niektóre modele traktorów ogrodowych mają opcje doczepiania takich akcesoriów. 

Nie wolno zapominać o tym, że publiczny chodnik, znajdujący się przed naszą posesją, także należy odśnieżać. Śliskie ścieżki i podjazdy trzeba regularnie obsypywać. Nie bez znaczenia jest używany do tego materiał. Zdecydowanie nie powinna być to sól, po którą sięga się tak często. To zdecydowanie nie służy ani roślinom na posesji, ani podłożu, na które jest wysypywana. Zasolone podłoże, w które wsiąknie spływająca z roztapiającym się śniegiem – sól, uniemożliwia roślinom pobieranie wody i substancji odżywczych z podłoża, co sprzyja suszy fizjologicznej. 

Co można bezpiecznie wysypywać na ścieżki i chodniki, by zabezpieczyć się przed upadkiem, ale nie zaszkodzić roślinom? Oto kilka najczęściej występujących ekopatentów:

Drobny piasek

Fusy po parzeniu kawy

Grys lub keramzyt 

Popiół z pieca lub kominka

Uważajcie na siebie!

    Zadzwoń teraz