Do głównych czynności pielęgnacyjnych trawnika należą: nawożenie, aeracja i piaskowanie.

Celem  nawożenia jest dostarczenie murawie składników mineralnych, a aeracja polega na napowietrzaniu ziemi, by rozluźnić ją i pobudzić trawę do krzewienia się. 

Po co posypywać trawę piaskiem?

Piasek zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża oraz rozluźnia wierzchnią warstwę zbitych gleb. To wszystko stwarza lepsze warunki do rozwoju korzeni i ułatwia przenikanie do nich powietrza, wody oraz nawozów. Piasek wypełnia także nierówności murawy, a jego struktura pozwala unikać zastoju wody, co jest niezwykle istotne, ponieważ trawa kiepsko radzi sobie z jej nadmiarem. Zbyt długie utrzymywanie się wody na murawie sprzyja rozwojowi mchów i grzybów.

JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ PIASKOWANIE?

Żeby uzyskać oczekiwane rezultaty, trzeba zadbać o kilka istotnych szczegółów.

Najważniejszą kwestię stanowi wybranie odpowiedniej mieszanki piaskowej. Piasek kwarcowy powinien być wzbogacony specjalnymi substancjami, np. usuwającymi mech czy uzupełniającymi niedobory minerałów. 

DOMOWA MIESZANKA

Aby ją przygotować, wystarczy połączyć suchy piasek rzeczny z rozdrobnionym torfem, kompostem, kredą lub gliną. Torf i kompost zasilają glebę w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe, glina przydaje się w przypadku luźnego podłoża, a kreda podnosi pH gleb kwaśnych. 

ILOŚĆ MA ZNACZENIE

Optymalna dawka to 100-125 kg piasku, wymieszanego z pozostałymi składnikami, na 25m2 trawnika. Murawa powinna być pokryta warstwą o grubości 3-5 mm. Za mała ilość materiału sprawi, że zabieg nie będzie efektywny, a nadmiar piasku nie wniknie w podłoże. 

KROK PO KROKU

Piaskowanie należy wykonać w bezwietrzny dzień, po wcześniejszym skoszeniu trawnika. Piasek należy rozmieszczać równomiernie na całej powierzchni murawy, w tym celu warto wykorzystać siewnik. Jeśli trawnik rośnie na wyjątkowo trudnym podłożu, zabieg można wykonywać kilka razy w roku. Nigdy nie należy przeprowadzać go na lekkiej, piaszczystej glebie.

KIEDY?

Nie ma ściśle określonego, najlepszego terminu na piaskowanie, ale zwykle zaleca się wykonywać go niedługo po napowietrzaniu gleby. Piaskowanie można połączyć z nawożeniem, rozrzucając piasek razem z odżywczymi granulkami. 

Piękny trawnik to nie tylko koszenie. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w pielęgnacji swojej przydomowej murawy, jeśli przyda jej się rewitalizacja lub jeżeli chcesz założyć nowy trawnik – zapraszamy do kontaktu. Trawa nie ma przed nami tajemnic. 

    Zadzwoń teraz