Palmy to ulubione rośliny doniczkowe tych, którzy wolą tropikalne klimaty od zimowej aury. Nawet w środku zimy możemy stworzyć w mieszkaniu prawdziwie egzotyczne oazy, przywodzące na myśl gorące wakacje i letnie temperatury. Zarówno palmy jak i przypominające je sagowce wcale nie są trudne w pielęgnacji. Najlepsze będzie miejsce półcieniste oraz wysoka, stabilna donica, wypełniona specjalnym podłożem. Choć wydaje się, że jej rozmiary wymagają dużych przestrzeni, to na rynku dostępne są także niewielkie gatunki, idealnie sprawdzające się w małych mieszkaniach. 

Czy w naszym klimacie jesteśmy skazani jedynie na palmy uprawiane w domach?

Otóż: nie! 

Rosły na dzisiejszym placu Tobruckim i na terenie obecnego Parku Żeromskiego. Palmy były ozdobą reprezentacyjnych skwerów Szczecina już przed wojną. 

Uprawianie palm zwykle wymaga specyficznych warunków oraz odpowiednich zabezpieczeń przed niską temperaturą, jednak istnieją gatunki mrozoodporne, które będą w stanie dobrze rozwijać się w naszych ogrodach. Na odporność palmy wpływają bardzo różne czynniki takie jak wilgotność powietrza. Niektóre z nich są w stanie wytrzymać tzw. “suchy mróz”, ale duża wilgoć podczas mrozu może mieć groźniejsze skutki dla życia palmy, niż występowanie samych bardzo niskich temperatur. Duża wilgoć powoduje gnicie korzeni, dlatego decydując się na taką roślinność, na pewno trzeba zadbać o przepuszczalne podłoże, które temu zapobiegnie.

Palmę należy zabezpieczyć przed zimą. Jak? Po prostu “ubrać”.

Ziemię, która znajduje się wokół palmy, powinno się przykryć warstwą kory, na wysokość 10-20 cm. Pień owijamy workiem jutowym, zostawiając trochę miejsca, aby roślina mogła swobodnie oddychać. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu jej zielonej części, która także wymaga ochrony przed mrozem. Najlepiej sprawdzą się do tego maty z naturalnych włókien, które nie spowodują gnicia.

Zatem jaka palma może być tą, która ozdobi nasz, polski ogródek?

Trachycarpus Fortunei jest najbardziej odporna na warunki atmosferyczne i łatwo dostosowuje się do środowiska. Mimo wszystko ona także wymaga odpowiedniego traktowania. Roślina ta posiada efektowne liście w kształcie wachlarzy. Kiedy przebywa w bardzo ciepłych warunkach, pojawiają się na niej żółte kwiaty, a następnie ciemne owoce. Najlepiej posadzić ją w nasłonecznionym, ale zacisznym miejscu, ze względu na możliwe szkodliwe działanie wiatru. Ten gatunek palmy potrzebuje przepuszczalnej gleby, o umiarkowanej wilgotności.

    Zadzwoń teraz