Przy aranżacji tarasu lub balkonu warto kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale również wymaganiami roślin i zasadami kompozycji przestrzennych. Dzięki temu, zyskasz przestrzeń, która przez cały rok będzie zachwycać barwami.

Wymagania świetlne

Jeśli taras/balkon znajduje się od strony południowej lub zachodniej, to przez większość część dnia będzie skąpany w promieniach słonecznych. To najlepsze warunki dla roślin światłolubnych, takich jak: goździki, jaskry, groszek pachnący, begonie, fiołek, maciejka, pelargonia, surfinia, winobluszcz.

Strona wschodnia oświetlona jest tylko wczesnym rankiem, do południa. Tutaj najlepiej będą się czuły rośliny lubiące półcień: nasturcje, werbeny, wilczomlecze, fuksje, hortensje.

Do tarasów/balkonów północnych dociera w ciągu dnia najmniej promieni słonecznych. Ale są rośliny, które to lubią, np. barwinek, bluszcz, niecierpek, niezapominajki, cisy i paprocie.

Wymagania glebowe

Ziemia do roślin tarasowych powinna być żyzna, luźna i przepuszczalna. Poza tym ważny jest poziom pH. Najlepiej jeśli jest lekko kwaśny (5,5 – 6,5).
Ziemię należy odpowiednio nawozić, najlepiej i najszybciej działającymi nawozami w płynie. Jako, że takie nawozy wypłukują się z podłoża dość szybko, należy je uzupełniać raz na dwa tygodnie.

Wymagania wodne


Rośliny w pojemnikach: donicach czy skrzynkach, trzeba podlewać codziennie, najlepiej wieczorem. W upalne dni dwa razy dziennie: wcześnie rano i późnym wieczorem.

ZASADY KOMPOZYCJI:


Przy sadzeniu roślin na tarasach należy kierować się regułą: wysokie rośliny z tyłu, a niskie i drobne na pierwszym planie. Wybieramy przede wszystkim gatunki kwiatów długo kwitnących czyli jednorocznych. Ale ich wiosennym i późno jesiennym uzupełnieniem powinny być dwuletnie bratki, stokrotki, niezapominajki oraz typowo wiosenne tulipany, hiacynty, narcyzy.Nie ma nic przyjemniejszego niż długie, letnie wieczory spędzone na tarasie, wśród pięknie pachnących kwiatów. Maciejka czy pachnący groszek to pozycje obowiązkowe!

KOLOR MA ZNACZENIE


W zależności od pożądanego efektu możemy zestawiać ze sobą barwy stonowane lub dobierać takie, które kontrastują. Na zacienionych balkonach lepiej wyglądają rośliny kwitnące w ciepłych kolorach: na żółto czy pomarańczowo. Z kolei na tarasach bardzo słonecznych, dobrze wyglądają rośliny o chłodniejszej barwie: fioletowe, różowe, niebieskie.

Jeśli w Twoim ogrodzie dominuje trawa, a rabaty są zbyt wymagające czasowo, to wyjściem jest piękny, kolorowy taras, gdzie w skrzynkach i donicach możesz posadzić niewymagające rośliny, które kwitnąc w całym sezonie wiosenno-letnim, sprawią Ci wiele radości.

    Zadzwoń teraz