Trwa od marca do czerwca i jest najbardziej wyczekiwaną porą roku: wiosna!

Meteorologiczna zaczyna się już pierwszego marca, ale astronomiczna to zawsze moment tzw. równonocy, kiedy noc i dzień trwają tak samo długo, czyli równo po 12 godzin. Przypada to zawsze na dni między 19, a 21 marca.

Zgodnie z polską tradycją marzanna to kukła, która przedstawia słowiańską boginię, a jej rytualne topienie zwiastuje nadejście wiosny.
Dawniej wierzono, że obrządek ten zapewni dobrobyt przez cały rok, a symboliczne uśmiercenie lalki, usunie wszystkie negatywne następstwa zimy.

Pożegnanie zimowego uśpienia i moment budzenia się do życia przyrody, w różnych krajach i regionach świata ma bardzo ciekawe tradycje, a celebracja Pierwszego Dnia Wiosny przybiera zaskakujące formy.

Na przykład w Japonii pierwszy dzień wiosny wyznacza zakwitnięcie pierwszych kwiatów wiśni (Sakura). A to następuje (zależnie od pogody i miejsca na mapie kraju) – wraz z końcem marca lub na początku kwietnia. Japońska Agencja Meteorologiczna każdego roku wydaje sakura-zensen, czyli prognozę kwitnienia, która wskazuje moment jego rozpoczęcia w każdym z regionów. W tym okresie Japończycy oddają się rytuałowi hanami, który polega na „podziwianiu” i „oglądaniu kwiatów”. W parkach miejskich całe rodziny organizują sobie pikniki na świeżym powietrzu, a wieczorami odbywają się różnego rodzaju imprezy.

Dla mieszkańców Bośni i Hercegowiny budzącą się do życia przyrodę symbolizuje jajko. Tutaj równonoc celebruje się smakowicie! Każdego roku w tym kraju, z okazji pierwszego dnia wiosny, odbywa się Festiwal Jajecznicy – Cimburijada. Jajka są smażone na ogromnych patelniach, na miejskich ulicach, a świętowaniu towarzyszą m.in. zabawy taneczne i wskakiwanie do rzeki.

Z kolei w Hiszpanii koniec zimy to święto ognia: Las Fallas! Odbywa się od 15 do 19 marca – zarówno z okazji zbliżającej się równonocy wiosennej, jak również z uwagi na Dzień św. Józefa, który jest patronem stolarzy. Festiwal rozpoczyna się od rozstawienia na terenie miasta aż 700 (!) ogromnych kukieł, które prezentują różnego rodzaju scenki satyryczne, nazywanych ninotami. Na przestrzeni kolejnych dni, przeplatanych imprezami i różnymi eventami kulturalnymi, mieszkańcy podziwiają figury, by ostatniego dnia je spalić. Każdego roku „ratowana” jest tylko jedna – ta, która zostanie uznana za najładniejszą. Ona trafia do specjalnego muzeum, gdzie jest podziwiana wraz z tymi, które ocalały w minionych latach.

Składa się to w niezwykle kuszący sposób na otwarcie sezonu ogrodowego. Zamiast wrzucać do rzeki śmieci w postaci kukły, lepiej pod kwitnącymi drzewami w ogródku (nie muszą to być wiśnie), urządzić pyszną kolację (obowiązkowo z udziałem jajek) i tańce przy ognisku. To prawdziwie kulturowy mix – światowe obchody pierwszego dnia wiosny w Twoim ogrodzie!

    Zadzwoń teraz